Święto Niepodległości 2018

11 listopada br. cała Polska świętowała 100-lecie Odzyskania Niepodległości. To wyjątkowe święto uczciliśmy wspólnie z “SRH Monte Cassino” na Rynku Staromiejskim w Stargardzie, gdzie odbywały się miejskie uroczystości przy udziale wojska ze stargardzkiego garnizonu. Każda z grup zaprezentowała swoje wyposażenie pod jednym dachem (namiotem). Pomimo nie najlepszej aury pogodowej stargardzianie, którzy licznie przybyli na swoją starówkę z zaciekawieniem zaglądali na nasze stanowisko.

Nasze Panie zorganizowały małą kancelarię z maszyną do pisania, telefonami i radiem, a męska część rekonstruktorów w mundurach 1SBS zainteresowanym opowiadała o swoim wyposażeniu. Jedną z ciekawostek, którą można było u nas obejrzeć, była wyjątkowa radiostacja, stanowiąca własność RadioKlubu w Stargardzie. Radiostacja typu BP5, której projekt opracował inż. Tadeusz Heftman główny konstruktor w działających od jesieni 1940 r. w podlondyńskim Stanmore, Polskich Wojskowych Warsztatach Radiowych. Zapewniała ona łączność radiową agentom wywiadu, zwiadowcom oraz oddziałom ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Korzystały z niej nie tylko oddziały Armii Krajowej i Wojska Polskiego, ale i wywiad brytyjski MI6, SOE i francuskie służby specjalne.